Klienci banków, oprócz standardowych lokat bankowych, prowadzonych w złotówkach mogą także założyć depozyt w obcej walucie. Lokata denominowana może być prowadzona w euro, dolarze, franku szwajcarskim lub funcie brytyjskim. Jednak lokaty oferowane w obcej walucie są mniej zyskowne niż lokaty terminowe w złotówkach.
Lokata terminowa we frankach posiada oprocentowanie od 0,3% do 2,5% w skali roku. Depozyty w euro oraz dolarze, nie dadzą zarobić wiele więcej, co najwyżej 2%. Najmniej można zarobić na lokatach w funtach brytyjskich.
Zakładając lokatę w obcej walucie, bardziej niż oprocentowanie, powinny nas interesować kursy walut. Kursy euro czy dolara, mogą zmienić zysk w bardzo szybki sposób po przeliczeniu na złotówki. Dlatego może się okazać, że w wyniku zmian kursowych osiągnęliśmy ponadprzeciętny zysk lub straciliśmy bardzo dużo.
Lokata inwestycyjna działa podobnie, jak fundusze inwestycyjne o niskim poziomie ryzyka. Jednak po zakończeniu trwania lokaty, możemy odzyskać cały swój wkład. Część środków deponowanych przez klienta jest przeznaczana na depozyt terminowy, a mniejsza część jest inwestowana w instrumenty pochodne. Przez to klient może liczyć na dodatkowe dochody z inwestycji. W ten sposób zyski z lokaty inwestycyjnej mogą być wyższe niż ze standardowej lokaty. Jednak dzieje się tak tylko w teorii. W praktyce okazuje się że lokaty inwestycyjne przynoszą porównywalne zyski, a ryzyko inwestycji jest większe niż przy depozycie terminowym.
Spośród ofert, które posiadają banki można także wybrać konto oszczędnościowe, które nie jest lokatą terminową. Jest to rachunek bankowy, posiadający funkcje zarówno konta bankowego jak i lokaty. Korzystając z konta oszczędnościowego mamy swobodę w wypłacaniu środków. Nie tracimy przy tym odsetek, jak to się dzieje w przypadku depozytów terminowych. Oprocentowanie lokat jest na podobnym poziomie jak oprocentowanie konto oszczędnościowych. Stopa procentowa kont oszczędnościowych jest zmienna i zależna od stóp procentowych oraz wskaźników WIBID i WIBOR.
Najczęściej za otwarcie oraz prowadzenie konta oszczędnościowego nie będziemy musieli zapłacić. Wyjątkiem są przelewy, za które banki pobierają prowizję. Często są one na tyle wysokie, że mogą zniwelować zyski z oprocentowania. Z reguły tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy.
To jaki produkt oszczędnościowy wybierzemy zależy od nas. Oprócz lokat w obcej walcie, lokat inwestycyjnych i kont oszczędnościowych, na rynku można spotkać inne produkty. Dostępne są również lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, które dają zarobić więcej w przypadku wzrostu stóp procentowych. Istnieją także polisolokaty czy też Indywidualne Konta Emerytalne, które pozwalają na ominięcie podatku Belki. Jednak wszystkie wymienione możliwości oszczędzania stoją w opozycji do zwykły lokat terminowych ze stałym oprocentowaniem i są o wiele mniej popularne.
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>